středa 5. května 2021

#11: Anna Wise - BitchSlutCesty, kterými se dostávám k nové hudbě, jsou různorodé. Doporučení na YouTube mezi ně zrovna moc nepatří. Vlastně mě teď z hlavy napadá jen "BitchSlut" od Anny Wise. Že mi Youtube vyhodilo tenhle klip, byla náhoda. Že jsem na něho klikla, už nijak nahodilé nebylo, protože miluju bazénovou estetiku. A udělala jsem dobře, byla to láska na první poslech. Pod povrchem nekomplikovaného popíku s hitovým nábojem se navíc skrývá hlubší sdělení. 

"If I say no, I'm a bitch. Say yes, I'm a slut."

"BitchSlut" je primárně o nedorozumění na poli sexuálním, ale obecně - jako žena nemůžete nikdy vyhrát. Nezáleží, zda se rozhodnete pro možnost A, nebo B, vždycky to bude špatně. Když se s mužem vyspíte na první schůzce, jste kurva. Když ho odmítnete, jste čubka, které jde jenom o prachy, nebo frigidní panna. V jiném případě by někteří muži museli přijmout fakt, že je jednoduše nechcete - pro ego nepřijatelné. A ráda bych vám řekla, že jenom tlumočím stereotyp, který jsem někde vyčetla, ale jsou to i mé reálné zkušenosti. (Občas dokonce můžete být v jeden čas zároveň "děvkou" i "pannou", což sice z fyzického hlediska není možné, ale myslíte, že takovým lidem jde o pravdu skrytou za jejich domněnkami a dedukcemi?)

Když si na sebe obléknete minisukni a výstřih, jste děvka. Když se pro změnu zahalíte do pohodlného oversized oblečení, je to senzace, o které musí psát eseje všechna světová média. A když se pak náhodou odhalíte... BUM! Opět bych si ráda vymýšlela, ale tohle je příběh Billie Eilish, která je podle amerického zákona dokonce pořád dítě. (Fun fact: Tohle jsem psala krátce předtím, než se Billie Eilish odhalila pro Vogue ještě víc a Instagram skutečně bouchl.) Když jste štíhlá, je z vás hned anorektička ("A to chlapi nemají rádi, ti si chtějí mít na co sáhnout!"), když pár kilo přiberete, je to už zase moc, zhubněte. Musíte být rozumná a samostatná, ale pozor, abyste nebyla moc samostatná, to už zavání neoholeným podpažím a feminismem. Na stranu druhou neprojevujte ani moc ženské emoce, nechcete být přece za hysterku. Když se k mužskému pohlaví chováte mile, je jasné, že se s ním chcete vyspat. Chraň Bůh, abyste ale byla nepříjemná, to jste náladová kráva, která má své dny. "A proč se neusměješ? Mračení ti nesluší." Tak bych mohla pokračovat donekonečna. Shrňme si to: Nebuďte zkrátka ani moc, ani málo - easy! Nejhorší je, že šedá zóna mezi těmito dvěma extrémy v podstatě neexistuje.

"I'm walking down the street with my hands tied, 'cause I wore a skirt, you think I'm down to ride. You think I wanna fuck, 'cause I comb my hair, 'cause I'm at the bar next to an open chair."

"BitchSlut" ironicky komentuje ještě jeden nešvar současné doby, mentalitu "sama si o to svým oblečením říkala", která oběti sexuálního násilí degraduje na pouhé kokety. Pokud ho budou vyznávat i ZNALCI typu Uzel (fuj!), bohužel ještě hodně dlouho aktuální nešvar. Jednou provždy: Pánové, pokud je žena pěkně či vyzývavě oblečená, hovoří s vámi, je milá, či se dokonce na vás usmívá (!!!!!), ne, v drtivé většině případů to neznamená, že chce s vámi spát. Pravděpodobně je to jen milý člověk, a hlavně - kdyby milá nebyla a neusmívala by se na vás... HERE WE GO AGAIN! A já už raději končím.

PS: Když se tato problematika probírá po různých diskuzích, mnozí muži se ohrazují, že oni takoví nejsou a proč všechny házíme do jednoho pytle. Ano, díkybohu takoví nejsou všichni, ale myslím, že už skutečnost, že s podobnými dvojitými standardy a stereotypy se minimálně jednou v životě setkala skoro každá žena, něco vypovídá.


Najdete na: The Feminine: Act I (2016)
Také by se vám mohlo líbit: Frank Ocean - Super Rich Kids, Rejjie Snow - Cookie Chips, Lily Allen - Trigger Bang

Žádné komentáře:

Okomentovat