čtvrtek 16. února 2023

#20: SZA - Good Days

Pamatuje si na covidová léta? Já taky ne. Podle dochovaných zápisků to bylo ale prý celkem divné období. Rozhodně se k tomu ve svých vzpomínkách nebudu znovu vracet; nikdy. Život jde dál. Nebyl to ale jenom covid, který mě v roce 2020 trápil. A o té druhé věci vlastně taky už nebudu psát. Těšilo mě, tak zase u jiného příspěvku. (...) Teď vážně. 

Poslední dny roku 2020 byly jedny z těch nejhorších mého života, čemuž se dnes můžu třeba smát, ale tehdy jsem to tak zkrátka cítila. Symbolicky byl vrcholem silvestr. Kdybych byla pozitivně naladěný člověk, nový rok vezmu jako nový start. New year, new me. Jenže takhle to v životě nechodí a odbitím půlnoci vaše problémy nezmizí. Začátek roku 2021 mám v mlze. Co se ostatně tak mohlo dít? Stále se nikam nechodilo, některé věci se neměnily a navíc z hlubin povstávala hrozba, že přijdu o práci. Idylka. Jedno zavzpomínání si tedy dovolím a na mé tehdejší rozpoložení vás odkážu sem. Jinak ale fakt netuším, co k tomu říct.

"Good days on my mind..."

"Good Days" americké zpěvačky SZA vyšel příhodně na konci roku 2020. Zasněný hudební podklad plný jemného vybrnkávání, ptáčků a dalších roztodivných zvuků vyvolává utopickou vizi lepších dnů, které jsme tehdy tak toužebně vyhlíželi. U mě by paradoxně mohl být spíše soundtrackem právě onoho prokletého jara 2020, protože i když se svět hroutil, já v lockdownové izolaci našla (aspoň na krátký moment) vnitřní klid. 

"Všichni jsme strašně nešťastní a hledáme nějaké vyústění, záblesk něčeho nebo osobní mantru, která nás donutí pokračovat. Minulý rok jsem jenom kvůli karanténě ztratila minimálně tři kamarády, kteří se zabili nebo předávkovali. Já sama jsem během té doby úplně zešílela. Nezbývá mi nic jiného než věřit v lepší dny, protože pokud nepřijdou, co bude následovat? Nechám to vymknout kontrole? To nepřichází v úvahu," prozradila interpretka v rozhovoru s NBC News.

A i když jsem v roce 2021 skutečně na chvíli přišla o práci a duben / první půle května byly dost temnými dny, stejně to byla zvláštní doba plná naděje. Kromě toho, že jsem zoufale sháněla práci a po nocích nemohla spát, protože jsem počítala, jak dlouho mi ještě vydrží úspory, dělo se i něco hodně magického, co si dodnes nedokážu vysvětlit. (A nechci se o tom zatím nikomu svěřovat.) To něco bylo mou noční můrou a zároveň důvodem, proč třeba jeden den v dubnu jsem označila za nejlepší den svého života. (Ne, nebrala jsem drogy, lol.) Jednou se o tom někomu musím svěřit, protože jestli tohle nebylo důkazem, že nějaká vyšší síla existuje... 

"Tryna free my mind before the end of the world. I don't miss no ex, I don't miss no text I choose not to respond."

V nejlepší den svého života jsem si pochopitelně pustila i "Good Days", vidím to jak včera. A pouštěla jsem si ho taky jindy, byla to dokonalá znělka jarních dnů. Protože dobré dny skutečně byly přede mnou. Popravdě? Možná (zatím) nejlepší mého života. Ach, kéž by i tohle divné životní mezidobí, kterým si právě procházím, bylo prologem k něčemu velkolepému...

PS: Pokud jste to z textu snad nepochopili, ten song je kouzelnej, takže si ho okamžitě běžte předepsat a dávkujte v pravidelných intervalech!


Najdete na: SOS (2022)
Také by se vám mohlo líbit: Rejjie Snow - Rainbows, Kid Cudi - Elsie's Baby Boy (flashback), SZA - Too Late

Žádné komentáře:

Okomentovat